foto_1Gminna Biblioteka Publiczna w Psarach trzecia w kategorii bibliotek gminnych. Rzeczpospolita podsumowała wyniki organizowanego wspólnie z Instytutem Książki od siedmiu lat Ogólnopolskiego Rankingu Bibliotek. Wypadliśmy okazale. Mamy trzecie miejsce w województwie śląskim.

 

 

Po raz kolejny nasza biblioteka brała udział w rankingu bibliotek organizowanym przez Rzeczpospolitą, który jest przeznaczony dla bibliotek gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miast do 15 tys. mieszkańców. W 2017 roku wzięło w nim udział ponad 760 bibliotek z całej Polski.
Pytania na które musieliśmy udzielić odpowiedzi były takie same jak w roku ubiegłym i dotyczyły m.in. ilości placówek, ich metrażu, stanu księgozbioru, ilości zakupionych książek, ilości czytelników, stanu zatrudnienia, zaangażowania we współpracę ze środowiskiem lokalnym, działalności kulturalnej i edukacyjnej a także wysokości budżetu.
Po ogłoszeniu wyników okazało się, że Psarska Książnica znalazła się na 131 miejscu w skali kraju – w roku 2016 zajmowaliśmy 148 lokatę. Już to jest powodem do zadowolenia, które wzrasta po dokonaniu głębszej analizy. Okazuje się bowiem, że w kategorii bibliotek gmin wiejskich województwa śląskiego, Psarska Biblioteka uplasowała się ponownie na 3 miejscu – za Bibliotekami w Bestwinie i Pawłowicach, którym serdecznie gratulujemy!
Fakt, że udało nam się obronić „medalowe” miejsce ma ogromne znaczenie, dlatego bardzo serdecznie dziękuję za ten wynik zarówno wszystkim naszym czytelnikom, jak również pracownikom ale jednocześnie WSZYSTKICH bardzo proszę o dalsze starania abyśmy powalczyli o wyższą lokatę.

Helena Warczok