fotoPo raz kolejny w psarskiej bibliotece obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W centrali i wszystkich filiach dzieci zbierały się, by uczcić urodziny swej najukochańszej przytulanki.

Były gry i zabawy a także urodzinowe życzenia dla jubilata, który w tym roku obchodzi już swoje 116 urodziny.

Przypomnieć należy, że wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.

Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.
Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.
Miś to nie tylko pluszowa przytulanka, to „ktoś” bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości, jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać. To nic, że ucho się oderwało, to nic, że kolor wypłowiał, czym starszy mis tym bliższy dziecięcemu sercu.

Tak było i tym razem. Dzieci po raz kolejny udowodniły dozgonną miłość swemu najlepszemu przyjacielowi.