foto_1Wielkie wyprawy, czyli spotkania z Krzysztofem Petkiem
Krzysztof Petek niewątpliwie należy do osób niezwykłych. Jest podróżnikiem, organizatorem wypraw i szkół przetrwania, jest reportażystą, autorem wielu książek a do tego potrafi zajmująco opowiadać.
Przekonaliśmy się o tym 23 marca, ponieważ w tym dniu Krzysztof Petek odwiedził Gminę Psary. Rano był gościem uczniów Szkoły Podstawowej w Sarnowie a po południu przybył na spotkanie z mieszkańcami do Psar.

Oba spotkania były fascynujące; bardzo dynamiczne, ciekawe, z ogromnym ładunkiem cennych wartości, które K.Petek przekazywał – zwłaszcza młodzieży w sposób bezpośredni, prosty, posługując się porównaniami i przykładami. Dużo opowiadał o wyprawach i szkołach przetrwania, o tym jak daleko odeszliśmy od prostego życia na łonie natury, jak bardzo cywilizacja nas „uśpiła”. A po południu braliśmy udział w fascynującej wyprawie po południowoamerykańskiej selwie, w czasie której podziwialiśmy zapierające dech widoki – nieraz ekstremalne, przekonaliśmy się jak ważna w czasie wędrówki jest dobra maczeta, jak żyją ludzie i czy są jeszcze ci prawdziwi, nie dotknięci „nową” kulturą mieszkańcy.
Było to niezapomniane spotkanie!

Co się kryje pod dość tajemniczą nazwą? Otóż nic innego jak prawdziwa noc w Psarskiej Bibliotece którą spędzili z Krzysztofem Petkiem – znanym podróżnikiem, autorem książek a także człowiekiem sceny i z aktorkami uczniowie Gimnazjum w Psarach.

Oto relacja jednej z uczestniczek – Karoliny Paks:

Czasami w życiu zdarzają się niespodzianki, niektórzy znajdują pieniądze na ulicy inni znajdują się w odpowiednim miejscu i czasie. Wybierając się w piątek 15.05.2015r do biblioteki w Psarach, byliśmy przygotowani na oglądanie filmów, nie przyszło nam do głowy, że ta noc może przybrać inną formę. Było dla nas zaskoczeniem, gdy okazało się, że są to warsztaty aktorskie. Prowadziła je trójka ludzi, byli oni gotowi zarazić nas swoją pasją, pomóc nam spojrzeć na sztukę i na sztukę życia z innej strony. Przypomnieli nam oni o otwartej głowie, która tak często przymyka się przez codzienną rutynę. Wpisali do naszego słownika nowe słowo, a mianowicie dziutro. Przeprowadziliśmy z nimi wiele bardzo ciekawych ćwiczeń, które na pewno będziemy wykorzystywać w naszym życiu. Była to magiczna noc, była to jedna z tych nocy, które pamięta się przez lata.

Kolejny raz – i już wiemy, że nie ostatni, 9 marca 2017r. przyjechał z wizytą do Psar Krzysztof Petek – dziennikarz, pisarz, organizator wypraw i obozów przetrwania, podróżnik – eksplorator, człowiek, który nie tylko odwiedził ale przede wszystkim poznał wiele miejsc na świecie.
W ramach tej wizyty, Pan Krzysztof spotkał się z młodzieżą z Gimnazjum w Psarach, z uczniami ze Szkoły w Strzyżowicach i w czasie popołudniowego spotkania z zainteresowanymi tematyką mieszkańcami.

Każde ze spotkań było niewątpliwie ciekawym przeżyciem, ponieważ K.Petek jest człowiekiem o niezwykle bogatych doświadczeniach, o których potrafi barwnie i sugestywnie opowiadać, prezentując jednocześnie bogaty materiał zdjęciowy potwierdzający każde słowo.
Tym razem wędrowaliśmy razem z K.Petkiem po Transylwanii, spotkaliśmy się z Wladem „Palownikiem”, byliśmy w amazońskiej selwie, przedzieraliśmy się z maczetami przez znikające ścieżki, zaglądaliśmy w oczy piraniom i siłowaliśmy się z kajmanami.
Oglądaliśmy zdjęcia Amazonki – niekwestionowanej królowej rzek, której wielkość poraża; w odniesieniu do naszych „wstążek” jest niewyobrażalna.
Po eksploracji dorzecza Amazonki udaliśmy się – dla ochłody – na Syberię i daleki wschód. Od samego oglądania zdjęć można było zamarznąć. Przyglądaliśmy się regionowi, gdzie panują bardzo trudne warunki do życia – temperatura od -30 do -50 stopni może skutecznie zniechęcić do podróżowania w tym obszarze. Ale posłuchać tych niezwykłych opowieści warto!
Następna planowana przez Krzysztofa Petka wyprawa uda się do Czernobyla i okolic a później wraz z Jackiem Pałkiewiczem przemierzą „szlak jedwabny” z Chin do Polski. A to oznacza, że przed nami kolejne ciekawe spotkanie.