fotoPo raz kolejny nasza Biblioteka brała udział w rankingu bibliotek organizowanym przez Rzeczpospolitą, który jest przeznaczony dla bibliotek gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miast do 15 tys. mieszkańców. W rankingu za rok 2019 wzięło udział ponad 750 bibliotek z całej Polski.


Pytania na które musieliśmy udzielić odpowiedzi były takie same jak w latach ubiegłych i dotyczyły m.in. ilości placówek, ich metrażu, stanu księgozbioru, ilości zakupionych książek, ilości czytelników, stanu zatrudnienia, zaangażowania we współpracę ze środowiskiem lokalnym, działalności kulturalnej i edukacyjnej a także wysokości budżetu.


Po ogłoszeniu wyników okazało się, że Psarska Książnica znalazła się na 129 miejscu w skali kraju – w roku 2018 zajmowaliśmy 184 lokatę. I ten fakt jest powodem do zadowolenia, które wzrasta po dokonaniu głębszej analizy. Okazuje się bowiem, że w kategorii bibliotek gmin wiejskich województwa śląskiego, Psarska Biblioteka uplasowała się ponownie na 3 miejscu – i ponownie za Bibliotekami w Bestwinie i Pawłowicach, którym serdecznie gratulujemy!


Fakt, że udało nam się wrócić na „medalowe” miejsce ma ogromne znaczenie, dlatego bardzo serdecznie dziękuję za ten wynik zarówno wszystkim naszym czytelnikom, jak również pracownikom ale jednocześnie WSZYSTKICH bardzo proszę o dalsze starania abyśmy powalczyli o wyższą lokatę. Nie będzie to łatwe ponieważ analizowany będzie rok 2020 – jak do tej pory, najtrudniejszy z trudnych.

Helena Warczok