Światowy dzień czytania Tolkiena powstał z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (The Tolkien Sociery). Pierwsze obchody miały miejsce w 2003 roku. 25 mara nie jest przypadkową datą. W tym dniu przypada rocznica upadku Saurona i wyzwolenia Śródziemia od panowania mrocznych mocy.

John Ronald Reuel Tolkien (1892 – 1972) był angielskim pisarzem, profesorem filologii klasycznej oraz znawcą literatury staroangielskiej, wykładającym na Oxfordzie. Był pionierem i pozostaje klasykiem literatury typu fantasy dzięki swojemu „Władcy pierścieni”.

Ciekawostki o Tolkienie:

„Władca Pierścieni” powstawał przez 14 lat.

Bohater „Władcy Pierścieni” imieniem Sam, czyli towarzysz Frodo w wyprawie do Mordoru, jest uważany za alter ego Tolkiena.

Był twórcą literackich światów z ich własnymi językami, które tworzył, znając ich w rzeczywistości prawie 30. Były wśród nich języki martwe, potrzebne mu jednak do tworzenia własnych języków na potrzeby wykreowanych literackich światów.

Tolkien nie był wcale sprawny w obsłudze maszyny do pisania. Mowa nawet w niektórych źródłach o tym, że pisał tylko palcami wskazującymi, powoli wystukując treść. Jest to o tyle szokujące, że na przykład jego „Władca Pierścieni” liczy sobie tysiące stron.