fotoOdpowiedź, a raczej odpowiedzi na to pytanie poznawaliśmy na pierwszym wykładzie nowego cyklu, jaki rozpoczął się w naszej bibliotece, pod nazwą: AKADEMIA ZDROWIA.
Wykład poprowadził dr hab. n. med. Tomasz Sawczyn, który zdradził nam kilka tajemnic związanych z naszą ewolucją i jej wpływem na obecne życie.

 

 

Dokładny tytuł wykładu brzmiał „Homo sapiens, człowiek myślący… bez przesady”. I okazuje się, że do tego samodzielnego myślenia nie ma co przywiązywać jakiejś przesadnej wagi, gdyż ewolucja ukształtowała wiele zupełnie od nas niezależnych czynników, które wpływają na nasze myślenie i zachowania.

Podczas wykładu zapoznaliśmy się z pojęciem HOMEOSTAZY, czyli najprościej mówiąc, zbiorem tych wszystkich czynników, które mają decydujący wpływ na równowagę naszych organizmów.
Największą jednak ewolucyjną zagadką pozostaje pytanie w jaki sposób istota taka jak człowiek, bezbronna i słabsza fizycznie od wielu innych gatunków, potrafiła skolonizować całą planetę, na której żyje i w ciągu „mgnienia oka” – z punktu widzenia ewolucji – przekształcić całe środowisko na swoją modłę?

Na to pytanie trudno jest dać jednoznaczną odpowiedź, ale to wcale nie jest ambicją naszego prowadzącego, który już na pierwszym wykładzie zapowiedział, że będzie zostawiał pewne niedopowiedzenia dla pobudzenia naszych rozumów do głębszej refleksji, co niewątpliwie pozytywnie wpłynie na nasz intelekt.

Dr Tomasz Sawczyn, jest biologiem prowadzącym badania w dziedzinie fizjologii człowieka, który na co dzień współpracuje z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Informacje, które przekazuje podczas swoich wykładów to istna kopalnia wiedzy o sposobach i zasadach funkcjonowania naszych organizmów. Dlatego bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na kolejne wykłady, na których dowiemy się m.in. o tym, jak działa nasz mózg i czy możemy ufać swoim zmysłom.

Dokładny harmonogram i tematykę wykładów AKADEMII ZDROWIA znajdziecie tutaj:

https://www.biblioteka.psary.pl/index.php/wydarzenia/1255-akademia-zdrowia-na-start