fotoKwiecień to miesiąc poświęcony książce. Przypadają na niego aż dwa międzynarodowe święta literackie. W dniu urodzin duńskiego baśniopisarza H. Ch. Andersena (2 kwietnia) obchodzony jest Dzień Książki dla Dzieci, natomiast 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - święto autorów, ilustratorów i wydawców książek oraz czytelników i czytelnictwa.

Celem międzynarodowych świąt literackich jest promocja czytelnictwa, poszanowanie dziedzictwa kulturowego, poszerzanie horyzontów i rozbudzanie wrażliwości estetycznych. W różnych krajach święta te są różnie obchodzone, np. w Katalonii, w dniu Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich kobiety obdarowywane są czerwonymi różami, a mężczyźni otrzymują od kobiet książki. Z okazji tych literackich świąt na całym świecie podejmowane są różnorodne inicjatywy, które służą promocji czytelnictwa. Są to wystawy, spotkania autorskie, dyskusje, wykłady, kiermasze książek.

O tych wyjątkowych dniach związanych z literaturą pamiętano także w psarskiej bibliotece. Filia Biblioteczna nr 2 w Strzyżowicach zaprosiła uczniów z klasy I ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Polakowskiego w Strzyżowicach na spotkanie wśród książek. Podczas spotkania młodzi czytelnicy dowiedzieli się nie tylko o genezie świąt literackich, ale również mogli czerpać przyjemność ze słowa czytanego, słuchając pięknych wierszy, bajek i opowiadań autorstwa znanych polskich pisarzy. Nie zabrakło także ciekawych zagadek, rebusów oraz prezentacji różnorodnych wydań książek dla dzieci, które zrobiły na uczniach ogromne wrażenie. Spotkaniu towarzyszyła wystawa oraz wesoła piosenka pt. „Książka- przyjaciółka”. Największym zaskoczeniem była jednak zaprezentowana w ramach teatru kamishibai „Legenda o Skarbniku”, będąca krzepiącą opowieścią o dorastaniu, odpowiedzialności i trudzie codziennych wyborów.

Takie święto to doskonała okazja, aby wspólnie wesoło spędzić czas, a jednocześnie promować piękną literaturę dziecięcą i inspirować do czytania.
To święto wspaniałej mocy książek i radości z ich czytania.