fotoStraszny, a jednocześnie ciekawy wykład przeprowadził w naszej bibliotece Marcin Liber, aktor Teatru Dzieci Zagłębia. Uczniom Szkoły Podstawowej w Gródkowie opowiadał o dawnych słowiańskich demonach, które jeśli jeszcze żyją, to tylko w dawnych legendach.

Wykład zatytułowany: „Strachy i straszki, czyli gdzie w Polsce mieszkają legendarne stwory” odbył się 26 kwietnia 2023 roku w ramach Uniwersytetu Dziecięcego. Tym razem przyjechał do naszej biblioteki dobry znawca tematu słowiańskiej demonologii Marcin Liber i w zabawny sposób opowiadał dzieciom o rozmaitych stworach, w które bardzo dawno temu wierzyły ludy zamieszkujące ziemie Słowian.

Choć tematyka do dziś budzi u niektórych grozę, to słuchacze Uniwersytetu Dziecięcego, a byli nimi uczniowie klasy trzeciej i piątej Szkoły Podstawowej w Gródkowie nie przestraszyli się ani trochę. Sami wręcz wykazali się sporą wiedzą na temat dawnych słowiańskich demonów czerpaną głównie z opowiadań Andrzeja Sapkowskiego, na podstawie których powstała jedna z najpopularniejszych gier komputerowych na świecie zatytułowana Wiedźmin.

Na kilka chwil, podczas wykładu, ożyły Strzygi, Latawce, Beboki, czy Utopce, które w wierzeniach słowiańskich ludów stanowiły dość ważną dziedzinę życia. Jedne były złe inne dobre, a wszystkie przeszły do legendy i stanowią dzisiaj ciekawostkę o wierzeniach dawnych Słowian. No, może oprócz Beboków, bo te podobno czają się jeszcze gdzieniegdzie pod łóżkami niegrzecznych dzieci…