fotoOd pierwszego wykładu w ramach nowego cyklu „Oskarowa Akademia Kultury”, który odbył się 9.11.2023 roku, będziemy już tylko bliżej i bliżej tzw. kultury najwyższej. Wykład nosił tytuł „Człowiek kulturalny to człowiek kochający muzykę” i traktował o muzycznej dynastii Straussów, a poprowadził go, jak i cały cykl Oskar Jasiński.

Pierwszy wykład z cyklu „Oskarowa Akademia Kultury” przywiódł do bibliotecznej sali multimedialnej sporą publiczność, wśród której nie zabrakło Wójta Gminy Psary Tomasza Sadłonia, który zainaugurował nasz nowy cykl spotkań.

Podczas pierwszego spotkania poznaliśmy historię wiedeńskiej rodziny Straussów, którzy zdominowali muzyczną Europę, a nawet i świat na co najmniej 150 lat. Prowadzący wykład Oskar Jasiński, znany na Śląsku i w Zagłębiu artysta, tenor, organizator imprez muzycznych i konferansjer, z ogromną pasją i zaangażowaniem opowiadał o błyskotliwej karierze trzech pokoleń tej wybitnej rodziny muzyków znanych z wielu przebojowych kompozycji walców, polek, operetek.

„Oskarowa Akademia Kultury” to nowa propozycja biblioteki nie tylko dla czytelników, ale dla wszystkich chętnych, zainteresowanych szeroko pojętą kulturą wysoką. Będziemy podejmować tematy najwyższych lotów związanych nie tylko z kulturą, ale również z literaturą piękną, sztuką i najwyższymi przejawami artystycznej działalności człowieka, jako przedstawiciela gatunku najbardziej wrażliwego na piękno, jakie kultura i sztuka ze sobą niesie.

Spotkania w ramach „Oskarowej Akademii Kultury” będą odbywać się raz w miesiącu i będą otwarte dla wszystkich. O terminach i miejscach będziemy informować na naszej stronie internetowej oraz na naszym facebooku. Zapraszamy do udziału.