fotoW środę 17 kwietnia 2024 r. w bibliotece w Dąbiu mieliśmy zaszczyt gościć uczniów klasy 4 Szkoły Podstawowej w Dąbiu na lekcji bibliotecznej pt. Ze słownikiem za pan brat.

Na wstępie omówiliśmy sobie, czym są słowniki i jakie są ich rodzaje. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, jak sprawnie wyszukiwać hasła w słowniku wyrazów obcych, synonimów, języka polskiego, poprawnej polszczyzny oraz związków frazeologicznych, a także wielu innych.

W ramach zajęć praktycznych uczniowie podzieleni na grupy uczyli się jak korzystać z poszczególnych słowników i wyszukiwać konkretnych zagadnień. Była to również wspaniała okazja do poznania nowych frazeologizmów oraz powtórzenia alfabetu. Chociaż wydaje się, że umiejętność korzystania z tradycyjnych słowników i encyklopedii w dobie Internetu zanika, warto pokazać uczniom, gdzie szukać sprawdzonych informacji w bardziej tradycyjnych źródłach.